۱۰ مهارتی که برای تبدیل شدن به یک طراح موشن گرافیک نیاز دارید!

فیلم های موشن گرافیک تقریبا همه جا دیده می شوند، در  تیتراژ سریال ها و فیلم های سینمایی ، کلیپ های تصویری ، وله برنامه های تلویزیونی ، فیلم های تبلیغاتی و غیره .

جذابیت ویدیو ها باعث شده تقاضا برای  تولید این نوع ویدیوها بسیار افزایش یابد . اما برای ورود و ماندن در این حرفه لازم است مجموعه ای از مهارت ها را فرا بگیرید که هرکدامشان برای خود یک زمینه کاری محسوب میشود. بطور حتم پیشرفت در هریک از این مهارت ها در کیفیت کاری شما تاثیر گذار است .

دراین مقاله به ده مهارتی که برای تبدیل شدن به یک  موشن گرافیست حرفه ای نیاز دارید اشاره میکنم:

 

گرافیک

 

  1. یک طراح گرافیک باشید: 

گرافیک را میتوان یک مهارت پایه در این رشته دانست.  طراح موشن گرافیک به طرح های گرافیکی جان میدهد و آنهارا به حرکت در می آورد ، چنانجه طرح گرافیکی شما ایراد داشته باشد حرکت دادن المان های آن هیچ کمکی به رفع نواقص موجود در کار نمیکند.شما باید خودتان را یک گرافیست بدانید  و مطالعه و بروزرسانی مهارت های خود دراین زمینه را در برنامه های یادگیری  خود قرار دهید.

بخصوص اگر یک فریلنسر هستید مهارت طراحی گرافیک برای شما بسیار حیاتی است چون به عنوان یک فریلنسر دیگر کار شما محدود به حرکت دادن المان های گرافیکی نمی شو د و باید بتوانید المان های گرافیکی مورد نیاز خودتان را مانند یک گرافیست حرفه ای خلق کنید.

چنانچه در یک تیم قرار دارید و المان های گرافیکی را در اختیار شما قرار میدهند  و کار شما فقط حرکت دادن به این المان ها است باز هم نباید از ارتقاء مهارت های گرافیکی خودتان غافل شوید. شما هیچ وقت نمی دانیدکه پروژه بعدی و برنامه تیم یا شرکت شما در آینده چیست ، بطور حتم مهارت شما در طراحی گرافیک در برنامه ها و پروژه های آتی در نظر گرفته می شود. بنابر این  مهارت گرافیکی شما در تحکیم و ارتقاء جایگاه شما در شرکت در آینده نقش بسزایی خواهد داشت.

طراحی بادست

۲- مهارت طراحی با دست را کسب کنید:

پیاده کردن طرح روی کاغذ به شما کمک می کند تا با ایده خود ارتباط بهتری برقرار کنید. نقاط ضعف و قوت ایده خود را بشناسید و یک دید بازتر و واضح تری از پروسه طراحی خود بدست بیاورید.

کشیدن طرح روی کاغذ بسیار سریع انجام میشود و رد شدن آن باعث اتلاف وقت نمی شود . اما اگر مستقیما به سراغ کامپیوتر بروید و این ایده اشتباه را بعد از گذاشتن زمان قابل توجه پیاده کنید قطعا پس از انجام کار و رد شدن آن حس خوبی نخواهید داشت.

 

انیماتور

۳- نقش یک انیماتور را به خوبی بازی کنید

ساخت انیمیشن تنها به ایجاد فریم های کلیدی در تایم لاین نرم افزار محدود نمی شود. شما باید در مورد نحوه صحیح حرکت المان ها در کار اطلاع داشته باشید. سرعت و نحوه حرکت یک جسم ، ترتیب حرکت المان ها هرکدام در انتقال پیام به مخاطب نقش موثری را دارند. شما باید توانایی به حرکت درآوردن و جان بخشیدن به یک کارکتر را داشته باشید. نحوه صحیح ایجاد ریتم  در راه رفتن کاراکتر یکی از اصول اولیه انیمیشن سازی است.  چه موقع باید در حرکات اغراق کنید و این کجا از حالت خصوصیات ease in  و ease out استفاده کنید. چنانچه بهترین  طرح گرافیکی را در اختیار داشته باشید منتها نتوانید طبق اصول صحیح انیمیشن سازی پیش بروید بطور حتم نتیجه مطلوبی به دست نمی آورید.

طراحی سه بعدی

۴- در دنیای طراحی سه بعدی حرفی برای گفتن داشته باشید

امروزه  المان های سه بعدی به دنیای موشن گرافیک راه یافته اند و به مرور بیشتر و بیشتر جای خود را در این عرصه باز  میکنند. استفاده از تکنیک های  سه بعدی کار شما را به سطحی بالاتر ارتقاء می دهد.  درآینده نیز توقع مخاطبان و سفارش دهنده ها از هنرمندان بالا می رود و خواهان کارهای خلاقانه تری در این حوزه هستند در نتیجه رقابت بین طراحان بیشتر شده و تنها کسانی میتوانند خودشان را بالا بکشند که خود را مجهز به ابزارهای قوی مانند تسلط به طراحی سه بعدی کرده باشند.

مجهز کردن نرم افزارهای دوبعدی به امکانات سه بعدی در سال های اخیر بسیار زیاد شده است. این خود دلیل محکمی برای ورود به این عرصه می باشد.  خودتان را درکارهای موشن گرافیک به فضای دوبعدی محدود نکنید ، دانش و مهارت خودتان را با ورود به دنیای سه بعدی گسترش دهید، این کار برای شما قطعا فرصت های جدید کاری را فراهم میکند.

تایپوگرافی

 

۵- تایپوگرافی را جدی بگیرید

استفاده از تایپوگرافی در طراحی موشن بطور وحشتناکی جواب میدهد و در بسیاری از موارد نقش اصلی را در پیش بردن کار ایفا می کند. در زمانیکه می خواهید متنی را وارد کار کنید مثل یک تایپیست رفتار نکنید، سعی کنید جلوه زیباتری به متن بدهید که با فضای کاری شما هم خوانی داشته باشد.

طراحان موشن حرفه ای با استفاده از تایپوگرافی و حرکت دادن اجزاء متن بصورت دقیق و حساب شده کارهای خارق العاده ای را خلق میکنند. گاهی تنها استفاده از تایپ میتوان پیام خود را بصورت کاملا جذاب و حر فه ای به مخاطب رساند.

بهتر است با مقوله تایپ کمی فنی تر برخورد کنید، این که چه المان هایی یک تایپ فیس را می سازند، پیچیدگی ها و خصوصیات یک تایپ فیس را بدانید تا  بتوانید در انتخاب فونت برای فضای کار خود موفق عمل کنید. استفاده خوب و هوشمندانه از تایپ فیس مناسب نشانه ای از حرفه ای بودن شما در زمینه تولیدات موشن گرافیک است.

 

تئوری رنگ ها

۶- در مورد تئوری رنگ ها مطالعه کنید

در همه کارهای موشن  شما رنگ وجود دارد و مهم است. به عنوان یک طراح موشن باید با اصول تئوری رنگ ها کاملا آشنا باشید.اینکه هر رنگی چه حسی را انتقاد میدهد و چه کاربردی دارد؟  میخواهید مخاطب بعد از دیدن ویدیو شما چه حسی داشته باشد؟ حسن اطمینان ، حس شادی یا غم . جواب این سوال ها رنگ غالب شما رو مشخص میکند.

شما باید در مورد انتخاب رنگ کارتان بسیار فکر کنید.چه پیامی را می خواهید این قسمت از ویدیو شما منتقل کند.

چنانچه بخواهید فضای فصل پاییز را در کار موشن گرافیک خود القا کنید نباید از رنگی مثل آبی ، خاکستری و یا سفید که فضای زمستان را بیشتر القا میکند استفاد ه کنیم.

 

خلاقیت

۷- بیاموزید چطور می توانید آدم خلاقی باشید

به عنوان یک طراح موشن گرافیک وظیفه شما حرکت دادن المان های گرافیکی است.  اما شما وظیفه دومی هم دارید و آن یافتن بهترین راه برای انتقال پیام در قالب موشن گرافیک است. گاهی مشکلاتی از قبیل در دسترس نبودن اطلاعات کامل، عدم وجود فرصت کافی و عدم دسترسی به بعضی نیازها  پیش می آید، در اینجا شما بعنوان یک طراح موشن گرافیک باید راه خلاقانه ای را برای اجرای هر چه بهتر پروژه بیابید.

 

۸- اصول عکاسی و تصویربرداری را بیاموزید

گاهی لازم است دوربین را بردارید و عکس یا فیلمی را ضبط کنید که در کار شما نقش مهمی را ایفا میکند.  یک عکس خوب به تنهایی می تواند یک بسیاری از مسائل را برای شما حل کندو کار شما را راحت تر کند و به همین صورت عکسی که از لحاظ فنی و هنری بی ارزش باشد ، روی کیفیت کار شما تاثیر محسوسی خواهد گذاشت!
دوربین عکاسی یا تصویربرداری را یکی از ابزارهای کار خود بدانید و مانند یک عکاس و تصویربردار حرفه ای با دوربین کار کنید.

 

نرم افزارها

۹- تسلط و شناخت نرم افزارها

امروزه موشن گرافیک ها با نرم افزارهای کامپیوتری ساخته میشوند ، آشنایی و تسلط با نرم افزارهای مرتبط باعث میشود شما راحت تر تصمیم بگیرید که کار را چگونه انجام دهید.

نرم افزارهای متعددی در حوزه موشن گرافیک وجود دارد و نمی توان آنها را نادیده گرفت. گاهی حتی دانستن نقاط قوت و ضعف یک نرم افزار به شما در تصمیم گیری تان برای پیش بردن کار کمک خوبی میکند.

بطور مستمر در حال یادگیری امکانات و تکنیک های جدید نرمافزاری باشید ، کارهای تمرینی را در برنامه خود قرار دهید،

شما باید به محض دریافت پروژه شروع به تولید کنید، نه اینکه بروید سراغ یادگیری تکنیک های لازم برای انجام پروژه ای که سفارش گرفته اید.

 

یادگیری انگلیسی

۱۰- زبان انگلیسی را بیاموزید

با دانستن زبان انگلیسی قادرید با طراحان خارج کشور ارتباط برقرار کنید و با تبادل اطلاعات ،دانش خودتان را بروز کنید. با با داشتن این مهارت شما به منابع آموزشی متعددی دسترسی پیدا میکنید و محدود به تولیدات آموزشی داخلی نیستید! در نتیجه نگران کمبود منابع آموزشی نخواهید بود.

گاهی برای یافتن جواب یک سوال مجبورید به سراغ سایت های خارجی بروید، تسلط به زبان انگلیسی در این موارد به شما کمک بسیاری در یافتن سریع جواب میکند. پس  حتما برنامه ای برای یادگیری و تسلط بیشتر به زبان انگلیسی داشته باشید.

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *