edit_family_videos
0

چگونه فیلم های خانوادگی خود را تدوین کنیم؟

در گذشته ضبط تصاویر فقط توسط افراد معدودی انجام می گرفت . اما امروزه پیشرفت تکنولوژی باعث شده همه مردم بتوانند با استفاده از دوربین های دیجیتال و یا حتی گوشی تلفن همراه خود کار ضبط تصویر را با کیفیت بالا انجام دهند .
احتمالا شما هم در هارد کامپیوتر خودتان عکس ها و فیلم های بسیاری را که توسط شما و دیگر اعضای خانواده ضبط شده است را نگهداری می کنید. بعنوان مثال پوشه ای که مربوط به تصاویر سفر تفریحی در تابستان امسال را که باز می کنید ، با انبوهی عکس و تکه فیلم مواجه می شوید. تصاویری که توسط یک یا چند دوربین مختلف ضبط شده است. به هر حال همه افراد میتوانند توسط گوشی شخصی خود از یک مکان یا واقعه فیلم تهیه کنند و از آنجا که ثبت خاطرات برای شما اهمیت داشته تصاویر را در یک جا جمع آوری کرده اید . و این بسیار قابل تحسین است .
تدوین فیلم های خانوادگی
در واقع شما با جمع آوری کامل تمام تصاویر گرفته شده از یک رویداد قدم اول را در مسیر تدوین فیلم برداشته اید. بسیاری از افراد در مسیر تدوین تنها به همین یک قدم اکتفا میکنند. اما در میان فیلم های شما ، فیلم هایی ضبط شده اند که هیچ مفهومی ندارندو این تصاویر زائد باعث تشویش خاطر وسردرگمی می شود.
در گام دوم هدف ما حذف این تصاویر زائد است. بعنوان مثال ممکن است در زمانیکه گمان میکردید دوربین خاموش است فیلم هایی بدون هدف خاصی ثبت کرده باشید و یا فیلم دارای تکان های شدید باشد. گاهی هم به علت عدم انجام تنظیمات صحیح تصاویر تار ، تاریک و یا خیلی روشن ثبت شده است و اطلاعات مفیدی را به بیننده نمی دهد. فیلم هایی که بطور کامل دارای ایراد است را حذف کنید و مابقی فیلم ها را به داخل نرم افزار تدوین آورده و بطور کامل آنها را ببینید و لحظاتی را که تصاویر دارای کیفیت مطلوب مورد نظر شما است را برش زده و یک نام صحیح و معنا دار به آن بدهید.
در تدوین به این مرحله راف کات می گویند در مرحله راف کات تدوین گر تصاویری که دارای کیفیت و استاندارد لازم بوده و قابل استفاده می باشند را انتخاب میکند.
پس از این مرحله شما دارای یک سری تصاویر استاندارد و با مفهوم هستید که بیننده با دیدن آنها اطلاعاتی را بدست آورده و از دیدن آنها عذاب نمی کشد.
بسیاری از افراد با چسباندن این تکه فیلم ها به همدیگر کار تدوین خود را تمام میکنند و تصور میکنند معنا و مفهوم تدوین همین است. اما تنها مزیت آن این است که باعث می شود بینندگان فیلم شما زمان کمتری رنج بکشند.
مرحله اصلی تدوین از همین جا شروع می شود. ابتدا باید مشخص کنیم که با تولید این ویدیو چه میخواهیم بگوییم. آیا ویدیو داستان برنامه تفریحی را بازگو کند یا میخواهیم پیامی را به بیننده ویدیو برسانیم. بعد از اینکه هدف خود را مشخص کردیم می توانیم برویم سراغ نرم افزار و قسمت هایی که کمک میکند تا ما را به هدف برساند را انتخاب کرده و بدرستی کنار هم بچینیم.
فرض کنید یک روز تعطیل بچه ها را به باغ وحش بردید و طبق عادت و علاقه خود فیلم های زیادی درآن روز ضبط کردید.
برای تدوین این فیلم ها ابتدا باید هدف خود را از تدوین مشخص کنید. هدف شما چیست؟ احتمالا هدف نمایش تفریح بچه ها در باغ وحش است و نه نمایش حیوانات باغ وحش، پس باید دقت کنید طوری فیلم ها را انتخاب نکنیم که بیننده فکر کند موضوع من نمایش و معرفی حیوانات باغ وحش میباشد.
شما می توانیم برنامه تفریحی را نیز به چند قسمت تقسیم کنید ، مثلا بخش اول را اختصاص دهید به فیلم هایی که قبل از ورود به باغ وحش گرفته اید مانند فیلم هایی که در داخل ماشین در هنگام رفتن به باغ وحش گرفته اید یا فیلم هایی که در زمان تهیه بلیط و دم درب ورودی ضبط کرده اید.
بخش دوم را اختصاص دهید به داخل باغ وحش و بازدید از حیوانات باغ وحش
بخش سوم را اختصاص دهید به برنامه نهار در آن روز
بخش چهارم هم بازگشت به خانه
با توجه به فیلم هایی که ضبط کرده اید فیلم خود رابه بخش ها یا سکانس های مختلف تقسیم بندی کنید.
ممکن است در بخش اول شما فیلمی از داخل ماشین نگرفته باشید و احساس کنید فیلم شما شروع خوبی ندارد. اصلا جای نگرانی نیست مفهوم واقعی تدوین در همین جاست که خودش را نشان می دهد. شما می توانید در یک فرصت مناسب در زمانیکه به همراه خانواده در داخل ماشین هستید و در حال رفتن به یک برنامه تفریحی دیگر هستید از موقعیت موجود فیلمی تهیه کنید و از آن در کار تدوین برنامه تفریحی باغ وحش استفاده کنید. چنانچه فیلم را با زیرکی ضبط کرده باشید بینندگان فیلم شما به هیچ عنوان متوجه این موضوع نمی شوند که فیلم داخل ماشین در یک روز دیگر گرفته شده و اصلا مربوط به برنامه تفریحی باغ وحش نیست .
زمانیکه کلیپ ها را به ترتیب در قسمت تایم لاین نرم افزار قرار میدهید از خودتان بپرسید چه کلیپی می تواند خط داستانی آن روز را بدرستی پیش ببرد .
بعد از اینکه کلیپ ها را در تایم لاین قراردادید به سراغ ترانزیشن ها بروید . ترازیشن ها یی مانند فید ، دیزالو و کات مستقیم هرکدام معنایی را در خودشان گنجانده اند ، پیشنهاد میکنم در مورد مفاهیم ترانزیشن در تدوین مطالعه کنید.
چنانچه عکس هایی هم در آن روز گرفته اید می توانید با ساخت کلیپ زیبا از تصاویر ، فیلم خود را جذاب تر کنید. برای ساخت کلیپ از عکس ها می توانید از نرم افزار proshow gold استفاده کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *